top of page


Kırmızı kovasını kumla dolduran sevimli bir çocuk... Azimle taşıdığı kumlarla yan yana minik tepeler, dağlar yapıyor ve aralarını masmavi “deniz” ile dolduruyor. İşte böyle bir yer Marmaris Orhaniye... Bir çocuğun hayal gücüyle oluşturulmuş gibi güzel bu yer elbette çocukla tatil yapmak için de çok uygun. Orhaniye, kapalı bir koy olduğundan çevresine kıyasla rüzgarı sert esmiyor, denizi buz gibi değil ve ilk etapta sığ, kale yapmak için uygun kuma sahip. Orhaniye kıyılarının karşısındaki Korsan (Tavşan) Adası sayesinde de manzarası nefes kesici. Kıyı boyunca ulu çam, okaliptüs, ve çınar ağaçlarının rüzgarla salınan yaprak sesleri, turunç, portakal, limon ağaçlarının çiçek kokuları, yol kenarlarında eşekler ve inekler, tepe- lerde keçiler oğlaklar, koyunlar... Çocuklara okuduğumuz hikayelerde ne anlatıyorsak daha fazlasını görebilecekleri bir keşfe çıkıyoruz burada. Minik bir sahil beldesi olan Orhaniye, sırtını antik kente yaslamış yavaşlığın, dinginliğin ve doğanın tadını çıkarmak isteyenleri kucaklıyor.


Çocuklarla Elele Denizin Üzerinde Yürümek...

Kız Kumu Marmaris’in en turistik noktalarından biri. Buradaki doğa oluşumu, akıntıların taşıdığı kumların birikerek upuzun bir sığlık oluşturmasıyla oluşmuş. Kız kumu ismi verilen bu kırmızı renkli sığlık kumlarda denizin üzerinde yürüyormuş hissi yaşıyorsunuz. Sığlık öyle ki çocuklarla da rahatlıkla yürümek mümkün. 600 metrelik Kız kumu ile ilgili çevrede yaşayanların anlattığı pek çok efsane de var. Beğendiğiniz birini çocuklarınıza denizin üzerinde yürürken anlatabilirsiniz. Bir tanesini buraya ekleyeyim; Bybassos Kralı’nın güzel kızı, korsanlardan kaçmak için burada denize açılır.Yüzme bilmediği için eteğini kumla doldurup denize serperek karşı kıyıya ulaşır. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiği ve kumların bittiği için kaldığı yerde boğuldu. Bu hikayeden yola çıkarak bölgeye Kız Kumu Plajı adı verilmiş.
Turgut Köyü ve Şelalesi

Çocukla dağ tepe, şelale zor gezilir derler, inanmayınız. Orhaniye’ye 10 dakikalık bir mesafede yer alan Turgut Köyü antik kent, şelale ve organik tarım üçlüsünü bir arada bulabileceğiniz bir köy. Özellikle balları meşhur olan köyden hem kendiniz hem de çocuklar için organik ürünler satın alabilirsiniz.


Köyün ilerisinde Sığla ve Çam ağaçları arasında yer alan Turgut Şelalesi ise sıcak günlerde klima etkisi ile mutlaka ziyaret edilmeli. Üstelik çocuklarla yürümesi çok kolay, hem de onların öğrenecekleri çok şey var burada! Yer yer oluşmuş mini göletlere vuran güneş ışıkları ile suyun aldığı turkuaz renk nefis. Tepede yer alan ve 5 metreden dökülen sularının altında oluşmuş minik gölette dilerseniz yüzebilirsiniz de. Köyün yakınlarında yaklaşık 300 metrelik bir tepede Baybassos (Bybassos) antik kentinden kalma Turgut Kalesi var. Meraklısıysanız manzaralar muhteşem!


Selimiye ve Hisarönü

Orhaniye’yi ortalarına almış olan, yaklaşık yarım saat mesafede yer alan Selimiye ve 15 dakikada gidebileceğiniz Hisarönü koyları, buraya kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Selimiye’de bir akşam gün batımı keyfi ile Hisarönü’nde ise sualtı dalışı ve deniz sporları ile ilgili aktivitelere katılabilirsiniz. Dilerseniz Selimiye’yi biraz geçip Bozburun ve Söğüt köylerini de görebilirsiniz.Konaklama Önerisi:

Albatros Beach Butik Otel

Çocukla tatilinen önemli kısımlarından biri de konaklama seçimi. Çocuğunuzu alıp en kısa sürede sahile ulaşmak, öğle uykusu için odanıza götürüp o mışıl mışıl uyurken 2 adım ötedeki bahçenizde içeceğinizi yudumlamak büyük bir lüks. Sadece 11 odası olan Albatros Beach Butik Otel bu imkanları sunarken Kız Kumu’na da sadece 7 dakika yürüme mesafesinde. Düz ayak odalarından plaja sadece 1 dakikada ulaşı- yorsunuz. Geniş ve türlü bitkilerin olduğu bahçe alanı, çocuk parkı, çocuklara özel yemek seçenekleri ve güvenle oynayabilecekleri özel plajları ile diğer yıl arkadaş gruplarınızı da ikna edip gelmek isteyeceğiniz bir konaklama seçeneği. Çalışanları çok güler yüzlü olan otel, aynı zamanda hayvan dostu.


Yazarımız Sevda Serbest'i daha yakından tanımak istersen, @kesfettik instagram hesabını takip edebilirsin veya kesfettik.com seyahat blogunu inceleyebilirsin.

Comments


bottom of page